Vural Danışmanlık
irtibat bilgileri

Çalışma izni Nedir? İşverene Düşen Görevler


Çalışma izni Nedir? İşverene Düşen Görevler

Çalışma izni nedir?: Yabancı uyruklu bir vatandaşın Türkiye’de bir kurumda, kuruluşta veya herhangi bir yerde çalışmak istemesi durumunda zorunlu olarak T.C. yasaları ile sabitlenmiş, alması zorunluluk olan bir belgedir.

Ülkemize çalışmak maksadıyla gelen yabancıların, çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı tarafından belirlenen belgeleri temin etmesi ile birlikte yapılacak olan çalışma izni başvuruları onaylandıktan sonra yabancı rahat bir vizyon çerçevesinde iş hayatını sürdürebilir. Bu iznin alınmaması durumunda kaçak çalışan yabancıya ve kaçak işçi çalıştıran firma/kurum’a cezalar uygulanır.

542 1 999. Türkiye’de işte çalışma maksadıyla yer alan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan bütün yabancıların, 4817 sayılı yabancıların çalışma izni ile alakalı kanun maddesi gereğince yabancılar çalışma izni belgesi almak yükümlülüğündedir.

Çalışma izni konusunda yetkili kurum: Türkiye’de yabancının çalışma izni alması konusunda yetkili kurum “Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı” dır.

Çalışma izni alınabilmesi için yabancının bu aşamadan önce Türkiye’ye giriş yaptığı tarihten itibaren 30 gün periyodunda ikamet izni belgesi için başvuru yapıp, bu belgeyi almış olması gerekiyor.

Kişi ülkesinden bir vasıta ile gelerek, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisine giriş yaptığı tarih baz alınarak belirtilen süre içerisinde ikamet iznini alması gerekir. Eğer yabancı uzun süreli ikamet edip çalışmak istiyorsa zaman kaybetmeden sorumluluğunu yerine getirmesi gerekir.

 

İkamet izni konusunda yetkili merci ülkemizde “T.C. Göç idaresi Başkanlığı” dır. Bu bakanlığa bağlı olan kurumlar üzerinden başvurular takip edilebilir. Günümüzde ikamet izni başvuruları kolaylıkla bakanlığın internet sitesi üzerinden yapılabilmektedir.

 

Yabancının en çok dikkat etmesi gereken hususların başında ise kaçak durumuna düşmemek geliyor. Vize süresi dolmadan veya ülkeye girişte belirtilen zaman içinde iznini almayan yabancılar kaçak durumuna düşmektedir. Daha dikkatli olunmasını ve kaçak durumuna düşseniz dahi bizimle buradan iletişim kurarak danışmanlık hizmetlerimizden yararlanıp ikamet ve çalışma izinlerinizi alabilirsiniz.

 


Etiketler: çalışma izni nedir  işverene düşen görevler  17.07.2019


Kategoriler

İletişim Kurun!

Oturma izni, çalışma izni, vatandaşlık başvuruları gibi tüm hizmetleri bizi arayarak alabilirsiniz.

Telefon: 0532 413 45 76

Oturma izni Çözümleri


Yabancıların Türkiyede ikamet edebilmesi için alması zorunluluk arz eden oturma izni belgelerinin temini amacı ile çalışmalarımıza son sürat devam ediyoruz. Oturma izni alıyoruz.

Oturma izni Nasıl Alınır?

Çalışma izni Çözümleri


Türkiyede çalışmak isteyen yabancı uyrukluların T.C. yasalarına göre almaları zorunluluk olan çalışma izni belgelerinin temini için danışmanlık ve iş takibi hizmetleri sunuyoruz.

Çalışma izni Nasıl Alınır?

Sosyal Medya


Facebook Twitter instagram Youtube Skype
Vural danışmanlık iş takibi hizmetleri.
Design & Developed Vural Danışmanlık