Vural Danışmanlık
irtibat bilgileri

Yabancı Oturma izni Nasıl Alınır?


Yabancı Oturma izni Nasıl Alınır?

Oturma izni, belirli sebebler doğrultusunda Türkiye’ye yerleşme kararı alan yabancıların başvuru yaparak alması mecburiyet olan ikamet izninin bir diğer ismidir. İkamet izni kısa dönem, uzun dönem, aile, öğrenim maksatlı, insani amaçlı izinler olmak üzere farklı kollarda çeşitlere ayrılıyor.

Oturma izni başvurusu Göç idaresi başkanlığının internet sayfası üzerinden çevrimiçi yani online olarak yapılıyor. Başvuru esnasında sizden bazı bilgiler isteniliyor bu nedenle kimlik bilgileriniz ve diğer sorulan soruların cevaplarını doğru bir şekilde belirtmeniz gerekir.

Türkiye Cumhuriyeti yasaları ile sabitlenmiş olan “yabancı uyrukluların Türkiye’de ikamet etmek istemesi durumunda” zorunlu olarak oturum izni alması mecburidir. Dünya’nın bir çok ülkesine oturum, çalışma, vatandaşlık gibi işlemlerde bir çok kriter bulunur. Ancak bu kriterleri yerine getiren kişiler izinlerini alabiliyor.

Türkiye’de oturma izni konusunda yetkili makam: Ülkemizde yabancıların ikamet izinleri ile alakalı olarak yasalar ile yetkilendirilmiş olan kurum Göç idaresi başkanlığıdır. Başvurular bakanlığın internet sitesi üzerinden yapılır ve bakanlığın uygun gördüğü yabancılara izin belgesi düzenlenir.

Oturma izni Nasıl Alınır?

Türkiye’de oturma izni nasıl alınır? bunun için ne gibi durumlar var ve yabancının neler yapması gerekiyor bunları inceleyelim.

Turistlik sebepler ile gelen yabancılar: Turist vizesine sahip olupta bunun ile ülkemize giriş yapan yabancılar yasal olarak 90 gün ülkemizde seyahat edebilir ve kalabilirler. Bu süreden daha uzun bir süre Turist olarak ikamet sağlamak istemesi durumunda kişinin oturma izni alması şart. Turist olarak İstanbul ilimiz için en fazla 2 yıl, İstanbul haricinde tüm illerimiz için ise maximum 1 yıl ikamet izni alabilirler.

Çalışmak amacı ile gelen yabancılar: Türkiye gelişmekte olan, güçlenen ekonomisi ile yabancı vatandaşlarının iş olanakları açısından cazibe merkezi durumunda. Daha çok çevre ülkelerden yabancıların çalışmak istemesi ile birlikte yabancıların uğrak yerlerinden bir tanesi konumuna gelen Türkiye’de bir kurum/firma’da çalışmak için gelen yabancıların çalışma izni alması gerekir.

Yabancı personel çalıştırmak isteyen firmaların yabancının çalışma izinini alması gerekir. Yabancı uyruklunun ve iş verenin ayrı ayrı yükümlülükleri bulunuyor. Kaş yapayım derken farkına varmadan göz çıkarmayın. Yani kaçak işçi çalıştıran pozisyonuna düşmemek için gerekenleri hızlı bir şekilde yapmalısınız.

Bunun için yabancı öncelikle en az 1 yıl ikamet izni başvurusu yapıp bu belgesi alması gerekir. Bu noktadan sonra çalışma izin başvurusu yapabiliyor. Eğer yabancı 8 yıl boyunca aralıksız olarak Türkiye’de ikamet eder ise bu durumda uzun dönem oturum izni için başvuru fırsatı bulur.

Oturma izni Başvurusu Nasıl Yapılır?

Oturma izni başvurunuzu göç idaresi başkanlığının internet sitesi üzerinden yapmalısınız bunun için başvuru esnasında yanınızda şu belgeleri bulundurmalısınız.

  • Size ait olan pasaportunuz
  • Dijital Vesikalık fotoğrafınız : arka planı beyaz, biometrik olmalı ve son 6 ay içinde çekilmiş olmalı
  • Türkiye’de ikamet ettiğiniz ikamet adresi
  • Geçerli bir sağlık sigortanız olmalı
  • Türkiye’den aldığınız bir telefon numaranız olmalı

Başvuru’da doğru belgeleri temin etmek önemli: Siz hangi ülkenin vatandaşıysanız o ülke için gereken resmi belgeler ile başvurunuzu desteklemek gerekir. Bunun için pasaport geçerlilik süreniz, evlilik durumlarınız, yaşınız, ne kadar Türkiye’de ikamet etmek istiyorsunuz?, başvuru şekliniz gibi bilgiler önemlidir.

Başvuru için geçerliliği bulunan bir sağlık sigortanızın olması gerekir. Ayrıca daha önce herhangi bir yüz kızartıcı bir suça karışmamış olmanız gerekir. Başvuru yaptıktan sonra randevu gününe hazırlanmanız gerekecektir. Bu konuda sizlere vural danışmanlık olarak yardımcı olabiliriz.

Oturma izni sahibi olabilmeniz ve başvurunuzun olumlu sonuçlanması için doğru bir başvuru yapmanız gerekir. Başvuru esnasında sizden istenilen bilgi ve evrakları eksiksiz olarak vermeniz gerekir. Ancak bakanlığın onaylaması durumunda oturma izni belgeniz bakanlık tarafından düzenlenir.

Oturma izni Olmayan Yabancı Neleri Yapamaz?

Türkiye’de motorlu bir taşıt almak istemesi durumunda bu işlemi başarısız olarak sonuçlanır. Kişisel olarak bir eşya, araba, mal ithal edemez. Herhangi bir sabit telefon numarası, internet hizmeti, Dijitürk hizmeti alamaz. Ayrıca Türkiye’de bulunan bankalardan hesap açamamaktadır. Ülkemizde şirket kurmak istemesi durumunda şirket kurma işlemi başarısız olur.

Türkiye’de 180 günlük süre zarfında 90 günden daha çok bir müddet ikamet edilmek istemesi durumunda oturum izni alması zorunluluğu bulunur.  Bu izni Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığına bağlı olan kurumlardan bir tanesi poziasyonunda olan “Göç idaresi başkanlığına” bağlı birimlerden başvuru yaparak alınabilir. Tüm şehirlerimizde bakanlığa bağlı ofisler mevcut durumda bulunur.

Süresiz Oturma izni Sahibi Nasıl Olunur?

Yabancının süresiz bir şekilde yani “kalıcı oturma izni” sahibi olabilmesi için Türkiye’de 8 yıl aralıksız olarak ikamet etmiş olması zorunluluğu esas alınır. Bu kriterleri bünyesinde barındıran yabancılar süresiz ikamet izni başvurusunda bulunabiliyorlar.

İkamet ettiğiniz son 3 yıl içerisinde devletten herhangi bir yardımdan yararlanmış olmamanız gerekiyor. Yaşamınızı idame ettirecek derecede bir aylık gelirinizin olması şarttır, ayrıca yaşamınız için gerekli olan geçerli bir sağlık sigortanızın olması gerekiyor ve son olarak topluma, millete zarar getirecek güvenlik problemleri teşkil etmiyor olmalısınız.


Etiketler: yabancı oturma izni  oturma izni nasıl alınır  yabancı ikamet izni  yabancı ikamet tezkeresi  17.07.2019


Kategoriler

İletişim Kurun!

Oturma izni, çalışma izni, vatandaşlık başvuruları gibi tüm hizmetleri bizi arayarak alabilirsiniz.

Telefon: 0532 413 45 76

Oturma izni Çözümleri


Yabancıların Türkiyede ikamet edebilmesi için alması zorunluluk arz eden oturma izni belgelerinin temini amacı ile çalışmalarımıza son sürat devam ediyoruz. Oturma izni alıyoruz.

Oturma izni Nasıl Alınır?

Çalışma izni Çözümleri


Türkiyede çalışmak isteyen yabancı uyrukluların T.C. yasalarına göre almaları zorunluluk olan çalışma izni belgelerinin temini için danışmanlık ve iş takibi hizmetleri sunuyoruz.

Çalışma izni Nasıl Alınır?

Sosyal Medya


Facebook Twitter instagram Youtube Skype
Vural danışmanlık iş takibi hizmetleri.
Design & Developed Vural Danışmanlık